Grecja

Zapraszamy do Grecji!

Jej nazwa od wieków kojarzy się z morzem i żeglowaniem. Zatoka Sarońska, Cyklady, Sporady, Dodekanez, Wyspy Jońskie, piękno natury, setki wysp, tysiące kilometrów piaszczystych plaż, tradycyjne porty i pełne uroku małe przystanie, każde z tych miejsc jest jedyne w swoim rodzaju i odznacza się niepowtarzalnym pięknem. Możliwości żeglugi są tu praktycznie nieograniczone. Hojni bogowie sprawili, że warunki klimatyczne są tu idealne do żeglugi przez 9 miesięcy, od marca do listopada.

Cyklady

CYKLADY

To centralna grupa wysp w rejonie morza Egejskiego, nazwana tak ponieważ otaczają one skalistą Delos, starożytne centrum handlowe, polityczne i religijne świata, zaś cycle oznacza po grecku koło. Grupa ta obejmuje 21 większych wysp i 20 mniejszych, z których każda jest cudowna, każda posiada własny charakter i urok. Cyklady są uważane za najbardziej typową część Grecji: białe domy, kościoły, niebieskie okiennice, młyny, piękne słoneczne plaże, starożytne ruiny. Pełno jest tu uroczych greckich tawern z wyśmienitym jedzeniem i wspaniałym winem.

WARUNKI ŻEGLOWANIA

W okresie od czerwca do września wieje tu północny wiatr Meltemi. Największą siłę osiąga na przełomie lipca i sierpnia – nawet do 8 °B. W pozostałych miesiącach jego siła nie przekracza 4 °B. Na północnych Cykladach przeważa wiatr z kierunku północno-wschodniego, na środkowych Cykladach z północy, a na południowych z północnego zachodu. Wiosną i jesienią można spodziewać się wiatrów z południa. Warunki do żeglowania są tu nieco trudniejsze niż w innych rejonach Grecji, dlatego na rejs wokół Cyklad należałoby przeznaczyć minimum 2 tygodnie. Niektóre odcinki dziennego żeglowania mogą wynosić kilka godzin.

 

  • Dogodne porty rozpoczęcia: Ateny, Lavrion, Mykonos, Paros
  • Zalecany termin wyjazdu: maj – październik
  • Transport: samolot do Aten, Mykonos lub Paros
  • Przykładowa trasa: Ateny, Kithnos, Siros, Mykonos, Paros, Serifos, Hydra, Ateny

Wyspy Jońskie

WYSPY JOŃSKIE

Grupa Wysp Jońskich składa się z 7 głównych wysp, z których największa, Korfu, ma najbardziej kosmopolityczny charakter. Odwieczna mieszanina różnych narodowości, kultur i cywilizacji wykreowała specyficzną dla tego regionu atmosferę. Zieleń Wysp Jońskich stanowi ogromny kontrast dla wysokich gór Albanii oraz Grecji kontynentalnej. Z Korfu można rozpocząć rejs po południowych Wyspach Jońskich, poprzez malownicze Paxos i Antipaxos, do Mourtos, Sivoty, Pargi i Prevezy na kontynencie. Warto odwiedzić liczne porty na Lefkas, Itace, Kefalonii i Zakynthos. Spokojne wody Morza Jońskiego, duża ilość małych, bezpiecznych przystani, do których dotarcie możliwe jest jedynie jachtem, zapewnią wspaniały wypoczynek i sprawią, że wakacje staną się naprawdę wyjątkowe.

WARUNKI ŻEGLOWANIA

Od maja do końca września panują tu wiatry północno-zachodnie. Nasilają się w południe, od 2 do 5 °B, słabną o zachodzie słońca. Rano wieje słaby wschodni wiatr, o sile od 1-2 °B. W lipcu i sierpniu wiatr bywa silniejszy niż w pozostałym okresie. Warunki pogodowe w obszarze Wysp Jońskich idealnie nadają się na rodzinne żeglowanie w lipcu i sierpniu, kiedy wiatry w innych regionach są znacznie silniejsze. Region znakomicie nadaje się do żeglowania rodzinnego z małymi dziećmi oraz dla mniej doświadczonych żeglarzy.

 

  • Dogodne porty rozpoczęcia: Levkada, Korfu
  • Zalecany termin wyjazdu: maj – październik
  • Transport: samolot do Prevezy,Korfu, alternatywnie do Aten i transfer  busem
  • Przykładowa trasa: Levkada, Meganissi, Itaka, Kefalonia, Zakinthos, Levkada

Zatoka Sarońska

ZATOKA SAROŃSKA

Wyspy Zatoki Sarońskiej: Egina, Poros, Angistri, Hydra, Dokos, Spestes i wybrzeże Peloponezu, oferują spokojną żeglugę, osłoniętą od silnych wiatrów i dużej fali oraz z niewielkimi dystansami między portami. Szlak Saroński jest szczególnie godny polecenia w lipcu i sierpniu, kiedy w rejonie Cyklad i Dodekanezu wieje silny wiatr Meltemi. Wzdłuż tego szlaku leży wiele miast o międzynarodowym charakterze, ze starożytnymi świątyniami, pałacami bizantyjskimi, małymi portami rybackimi i urokliwymi kotwicowiskami.

WARUNKI ŻEGLOWANIA

Meltemi, wiatr północny, szczególnie silny w lipcu i sierpniu, nie wieje tu tak regularnie jak na Cykladach lub Dodekanezie. Przy kierunkach północnym i północno-wschodnim, jego siła wynosi od 4 do 5 stopni w skali Beauforta, nieco mniej wokół półwyspu Methana i Poros. Poza Meltemi, przeważają tu wiatry południowe, o sile 2-3 °B, w Zatoce Hydry i Zatoce Argolickiej, wieje najczęściej z kierunku południowo-wschodniego, z siłą od 3-5 °B, słabiej w nocy. Na wybrzeżu Wschodniego Peloponezu, może wiać słaby Meltemi z północnego wschodu. Wiosną i jesienią, w całej okolicy występują słabsze wiatry z południa. We wczesnych miesiącach wiosennych oraz późnych jesiennych region charakteryzuje się wyższą temperaturą powietrza i wody w porównaniu do innych regionów. Latem często występują okresy bardzo słabego wiatru. Woda w Zatoce Sarońskiej ma wyraźnie wyższą temperaturę niż w innych regionach Grecji.

 

  • Dogodny port rozpoczęcia: Ateny, Lavrion
  • Zalecany termin wyjazdu: maj – październik
  • Transport: samolot do Aten
  • Przykładowa trasa: Ateny, Aegina, Epidavros, Ermioni, Hydra, Poros, Ateny

Sporady

SPORADY

Zwiedzanie północnej części Grecji najlepiej rozpocząć z bazy w Skiathos, nazywanej „Małą Mykonos”. Warto pożeglować stąd do pięknych, zielonych wysp Skopelos, Alonissos, Skantzoura i Pelagos, odwiedzając po drodze urocze zatoczki i małe porty Zatoki Volos. Niezapomnianych wrażeń dostarczą osłonięte, zaciszne kotwicowiska i białe piaszczyste plaże. Pokonując dystans 50 mil można dopłynąć do półwyspu Chalkidiki, który wchodząc w Morze Egejskie, rozgałęzia się na trzy mniejsze półwyspy: Kassandra, Sithonia i Mount Athos. Na zielonej Sithonii urzeka spokój i cisza maleńkich portów i malowniczych zatoczek. Porto Carras z nowoczesną mariną, oferuje atrakcje nadmorskiego kurortu wypoczynkowego. Spektakularny widok stanowią średniowieczne klasztory Mount Athos, odseparowane od reszty świata, gdzie ortodoksyjna społeczność do dziś nie używa prądu, a kobietom nie wolno wchodzić do klasztorów.

WARUNKI ŻEGLOWANIA

Pogoda na Sporadach i Półwyspie Chalkidiki świetnie nadaje się do spokojnej, rodzinnej żeglugi. Meltemi nie jest tu tak silny jak na południu. Wieje zwykle z północnego wschodu, ale jego kierunek zmienia się między wyspami i kanałami na południowo-wschodni, z siłą nie przekraczającą 4 °B.

 

  • Dogodne porty rozpoczęcia: Skiathos, Loutraki, Volos
  • Zalecany termin wyjazdu: maj – październik
  • Transport: samolot do Aten
  • Przykładowa trasa: Skiathos, Panormous, Peristeri, Alonisos, Skopelos, Skiathos

Informacje o nowościach w naszej ofercie i promocjach