Seszele

SESZELE

Seszele to państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Seszele stanowią grupę 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego. Tylko 33 wyspy są zamieszkane. Największa z wysp to Mahé (144 km2) i na niej znajduje się stolica kraju Victoria oraz zamieszkuje na niej ponad 80% ludności. Pozostałe większe wyspy to Praslin (38,8 km2), Silhouette (20,7 km2) i La Digue (10,4 km2). Wyspy Seszeli można podzielić na dwa rodzaje ze względu za budowę i pochodzenie, są to wyspy wulkaniczne (w liczbie 32) oraz  wyspy koralowe. Najbardziej popularny region żeglowania obejmuje wyspy: Mahe, Silhouette, Praslin, La Digue i Curieuse.

Klimat – pogoda i wiatr

Seszele leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego z odmianą monsunową. Średnia temperatura powietrza waha się przez cały rok od 24° do 30°C. Podczas najchłodniejszych miesięcy – lipca i sierpnia temperatura spada nawet do 21°C.
Południowo-wschodni wiatr wieje regularnie od maja do listopada, czyniąc ten okres najprzyjemniejszym w roku. Cieplejsza połowa roku to okres od grudnia do kwietnia, kiedy wilgotność wzrasta do 80 procent. Najgorętsze są marzec i kwiecień, ale temperatura niezbyt często przekracza 31 °C. Roczne opady mieszczą się w granicach od 2900 mm rocznie w Victorii do 3600 mm na zboczach górskich. Większość wysp leży na zewnątrz pasa cyklonów, więc mocne wichury są rzadkością.
Od stycznia do marca dominują północno-zachodnie wiatry o prędkości od 10 do 15 węzłów. W marcu wiatr zaczyna słabnąć. W okresie od kwietnia do maja wiatr wieje z północnego wschodu z prędkością od 5 do 15 węzłów. W czerwcu natomiast dominują południowo-wschodnie wiatry o prędkości od 10 do 20 węzłów. Pora sucha zaczyna się w lipcu i kończy we wrześniu, temperatury spadają nawet do 21°C, przeważają południowo-wschodnie wiatry wiejące z prędkością od  20 do 25 węzłów przez co morze bywa wzburzone. Z końcem listopada wracają natomiast słabsze wiatry północno-zachodnie w grudniu osiągające prędkość do 10 węzłów.

 

Dogodne porty rozpoczęcia: Viktoria (Mahe), Praslin
Zalecany termin wyjazdu: cały rok
Transport: samolot na Mahe
Przykładowa trasa: Mahe, La Digue, Curiouse, Praslin, Coco, Mahe

Informacje o nowościach w naszej ofercie i promocjach