Hiszpania

HISZPANIA

Znana z pięknej architektury, tańca flamenco, walki byków i uśmiechniętych, przyjaznych ludzi Hiszpania to znakomite miejsce na wypoczynek. Hiszpania kryje różne rejony żeglarskie i należy je rozpatrywać oddzielnie. To zarówno wybrzeże zachodnie obmywane Oceanem Atlantyckim, wybrzeże południowe nad Morzem Śródziemnym: Andaluzja (Costa del Sol, Costa de la Luz, znane ze swoich piaszczystych plaż, sosnowych lasów i wiosek rybackich) oraz Walencja, wyspy Baleary (z Majorką, Minorką, Ibizą, Formenterą i Dragonerą) oraz Wyspy Kanaryjskie o zupełnie odmiennym charakterze.

Wyspy Kanaryjskie

WYSPY KANARYJSKIE

Pod wspólną nazwą kryją się zupełnie różne wyspy. Każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter i kuszą różnorodnością ciekawych świata podróżników. Żeglowanie między trzynastoma wyspami, to jak podróż po całym świecie. Archipelag Wysp Kanaryjskich należy do Hiszpanii i choć nie są oddzielnym państwem, to mają swoja stolicę, a nawet dwie. Archipelag jest podzielony na dwie prowincje – wschodnią i zachodnią. Stolice to Las Palmas na Grand Canarii (prowincja wschodnia) i Santa Cruz na Teneryfie (prowincja zachodnia). Kilka z wysp jest niezamieszkałych ale dostępnych w sezonie wakacyjnym dla turystów. Wyspy Kanaryjskie to popularny punkt wyjściowy do wypraw przez Atlantyk i spotyka się tu wielu ciekawych świata żeglarzy.

WARUNKI ŻEGLOWANIA

Średnia temperatura od października do kwietnia to 20-28°C oraz od maja do września 28-30°C. Wyspy Kanaryjskie leżą w obszarze pasatów wiejących prawie cały rok z siła 3-6°B. W okresie marzec-maj oraz październik-listopad pojawiają się nieregularności wiatrowe spowodowane pojawieniem się wschodniego i południowo-wschodniego sirocco. W niektórych rejonach wysp powstaje tzw. efekt dyszy co powoduje wzrost siły wiatru nawet o 15 węzłów, co przy silniejszym wietrze może powodować lokalnie sztorm. Większość portów leży po zawietrznych stronach wysp i są dobrze oznakowane również w nocy. Żeglując po Wyspach Kanaryjskich, z racji, ze leżą na oceanie, należy liczyć się z wystąpieniem wysokiej i długiej fali oceanicznej.

• Dogodne porty rozpoczęcia: Lanzarote, Las Galletas, Las Palmas, Radazul, Santa Cruse de Teneryfa
• Zalecany termin wyjazdu: cały rok
• Transport: samolot do Las Palmas Gran Kanaria, na Teneryfę, Fuerteventurę i Lanzarote
• Przykładowa trasa: Santa Cruz (Teneryfa), San Sebastian, Puerto de Tazacorte, La Restinga, Puerto de Valle Gran Reyiseros, Los Gigantes, Santa Cruza

Baleary

BALEARY

Proponujemy Państwu niezapomniane rejsy po Balearach – najpiękniejszym rejonie Morza Śródziemnego. Na Baleary składają się przede wszystkim cztery wyspy: Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera. Znajduje się tam około 60 marin i mnóstwo dogodnych kotwicowisk w urokliwych zatoczkach w otoczeniu gór, lazurowej wody i piaszczystych plaż. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Ci żeglarze, którzy lubią ciszę i spokój, mogą popływać tu poza głównym sezonem, kotwicząc w zatoczkach lub cumując w małych marinach i odwiedzając zabytki wysp. A ci, którzy żeglarstwo chcą połączyć z klimatem klubów, muzyką i tańcami, nie mogli lepiej trafić żeglując przy Majorce i zwłaszcza słynnej na cały świat Ibizie. Jest tu około 100 plaż, zarówno tych tętniących życiem jak i odludnych gdzie po zakotwiczeniu możemy być sami, jak na rajskiej plaży!
Początek rejsu proponujemy w Walencji, Palmie de Majorka lub Barcelonie.
W przypadku tygodniowego rejsu, możemy wyruszając z Walencji po 80 milach zawinąć do portu San Antonio na Ibizie, gdzie znajduje się najsłynniejszy klub Cafe del Mare i gdzie koniecznie trzeba zobaczyć zachód słońca, który według mieszkańców Ibizy jest w tym miejscu najpiękniejszy. Następnie możemy ruszyć na południe, przepływając tuż przy klifach skalnych zakotwiczyć przy cudownej niezamieszkałej wyspie Isla de Espalmador z jedną z najsłynniejszych plaż Balearów. Na noc możemy stanąć w jedynej marinie Formentery La Sabina. Następnie ruszyć na południowo-wschodnie wybrzeże Ibizy i zacumować w stolicy wyspy, gdzie są trzy dogodne mariny. Możemy zwiedzić tam katedrę gotycką, zamek i poznać fascynujące, kolorowe, tętniące życiem miasto. Wracamy do Walencji od północy Ibizy podziwiając niezwykłe klify skalne.
Jeśli zaczniemy rejs z Plama de Majorka, możemy zrobić rundę dookoła wyspy, która od północnej strony posiada zachwycające, potężne góry (1443m) ze skałami spadającymi pionowo do morza. Od zachodu znajdują się przepiękne zatoczki z niezapomnianymi plażami. W stolicy wyspy Palmie znajduje się gotycka katedra zaliczana do najpiękniejszych i największych na świecie, z największym z romańskich witraży rozetowych i przepięknie zdobioną kopułą. Stolica jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata, a jego lotnisko jednym z najruchliwszych w Europie. Palma jest również znana z życia nocnego i olbrzymiej ilości klubów, barów, restauracji i dyskotek. Odbywają się tam też coroczne regaty o trofeum Księżnej Sofii – jedne z największych regat żeglarskich w klasach olimpijskich organizowane w 2006 roku po raz 37. Na południu znajduje się Park Narodowy – wyspy Cabrera. Aby tam cumować, trzeba otrzymać wcześniej pozwolenie w Palmie. Można tam podziwiać delfiny, żółwie morskie oraz korale pod powierzchnią cudownie przejrzystej wody. W marinie Porto Cisto odwiedzić warto wielkie jaskinie Cuevas del Drach z jednym z największych podwodnych jezior świata. Na wschodni wybrzeżu wyspy znajdują się dwie duże zatoki z dogodnymi miejscami do kotwiczenia, z uroczymi miasteczkami i piaszczystymi plażami. Na Minorce, drugiej co do wielkości wyspie Balearów warto zobaczyć pozostałości kultury talayockiej, sprzed czterech tysięcy lat, barokowe pałace i gotyckie kościoły w Ciutadelli oraz przepiękne zatoczki w południowej części wyspy. Zaś w zachodniej części znajduje się największy naturalny port Morza Śródziemnego Mahon. Jeśli wyruszymy na tygodniowy rejs z Barcelony proponujemy opłynięcie Majorki lub Minorki. W przypadku dwutygodniowego rejsu możemy opłynąć Majorkę i Ibizę, z najciekawszymi miejscami Formentery, lub nawet opłynąć cały archipelag Balearów.

WARUNKI ŻEGLOWANIA

Lato na Balearach jest suche i gorące z niewielką ilością opadów (około 300 dni słonecznych). Na Majorce i Menorce panuje klimat śródziemnomorski natomiast Ibiza i Formentera posiadają klimat subtropikalny. Średnie temperatury na wyspach Balearów kształtują się następująco: Majorka 33°C, Menorka 24°C, Ibiza 30°C. Sztormy w okresie letnim występują bardzo rzadko, jednak zwłaszcza w okresach przejściowych wiosenno-jesiennych mogą wystąpić lokalne wiatry (Scirocco, Levante, Vendavels) oraz burze niżowe, powodujące wiatr o sile 8°B i więcej oraz wysoką falę. Przez cały rok może wiać Mistral (zwany w Hiszpanii Tramontana), który powoduje wysoką falę (zwłaszcza na północnym wybrzeżu Majorki).

 

  • Dogodne porty rozpoczęcia: Palma de Majorka, Ibiza, Walencja, Barcelona
  • Zalecany termin wyjazdu: maj – październik
  • Transport: samolot na lotnisko Palma de Mllorca, Ibiza, Barcelona
  • Przykładowa trasa: Palma de Mallorca, Ibiza, Formentera, Andratx, Cala Pi, Palma
  • Informacje o nowościach w naszej ofercie i promocjach